Importing hips rules?!

Status
Not open for further replies.

Nathan Wootton

Level 1
Thread author
May 25, 2011
313
Hi how do i import HIPS rules?? i have interactive mode enabled atm but its very annoying manually creating rules for everysingle actions so i got some preconfig rules for the hips but see no option to import them>
 

Jack

Administrator
Verified
Staff Member
Well-known
Jan 24, 2011
9,378
ESET HIPS is still a new feature so it doesn't have a import rules setting, but you can use a workaround by importing ESET settings.

1.First off all you need to save your preconfig rules for the hips in a .xml file

Example:
Code:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<ESET>
 <SECTION ID="1000103">
  <SETTINGS>
   <PLUGINS>
    <PLUGIN ID="1000001">
     <PROFILES>
      <NODE NAME="@My profile" TYPE="SUBNODE">
       <NODE NAME="enabled" VALUE="1" TYPE="DWORD" />
       <NODE NAME="selfdefense" VALUE="1" TYPE="DWORD" />
       <NODE NAME="debug" VALUE="0" TYPE="DWORD" />
       <NODE NAME="filteringMode" VALUE="18" TYPE="DWORD" />
       <NODE NAME="learningModeEnd" VALUE="AAAAAAAAAAA=" TYPE="BINARY" />
       <NODE NAME="rulesDiff" TYPE="XML">
        <OPTIONS>
         <OPTION OPTNAME="LogBlocked" VALUE="0" ID="2" DESC="Log all blocked operations" />
         <OPTION OPTNAME="RegistryDefaultAllow" VALUE="1" ID="3" DESC="Allow changes to the application part of the registry for which there is no rule defined" />
         <OPTION OPTNAME="FileDefaultAllow" VALUE="1" ID="4" DESC="Allow changes to data files for which there is no rule defined" />
        </OPTIONS>
        <RULE ID="{D0DD7B81-3119-416B-90B2-5CB2AB00956A}" NAME="Aux: Protect egui and ekrn processes" ACTION="E" DISABLED="0">
         <OPERATIONS>
          <OPERATION ID="Application_Stop" />
         </OPERATIONS>
         <TARGETS>
          <PE_MODULE PATH="%PROGRAMFILES%\ESET\ESET NOD32 Antivirus\egui.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%PROGRAMFILES%\ESET\ESET NOD32 Antivirus\ekrn.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%PROGRAMFILES%\ESET\ESET Smart Security\egui.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%PROGRAMFILES%\ESET\ESET Smart Security\ekrn.exe" />
         </TARGETS>
        </RULE>
        <RULE ID="{97CC2571-D49C-4455-A7B0-33C9E7E57DCB}" NAME="Aux: Protect ESET files" ACTION="E" DISABLED="0">
         <OPERATIONS>
          <OPERATION ID="File_Delete" />
          <OPERATION ID="File_Modify" />
         </OPERATIONS>
         <TARGETS>
          <FILE PATH="%PROGRAMFILES%\ESET\ESET NOD32 Antivirus" />
          <FILE PATH="%PROGRAMFILES%\ESET\ESET Smart Security" />
         </TARGETS>
        </RULE>
        <RULE ID="{72E4A483-1B7F-42FA-BE8A-6909FC29881B}" NAME="System files" ACTION="7" DISABLED="1">
         <OPERATIONS>
          <OPERATION ID="File_Delete" />
          <OPERATION ID="File_Modify" />
         </OPERATIONS>
         <TARGETS>
          <FILE PATH="%WinDir%\system32\drivers\etc\hosts" />
          <FILE PATH="%SystemDrive%\autoexec.bat" />
          <FILE PATH="%SystemDrive%\boot.ini" />
          <FILE PATH="%WinDir%\system.ini" />
          <FILE PATH="%WinDir%\win.ini" />
          <FILE PATH="%SystemDrive%\config.sys" />
          <FILE PATH="%WinDir%\*.exe" />
          <FILE PATH="%WinDir%\*.dll" />
          <FILE PATH="%WinDir%\*.sys" />
          <FILE PATH="%WinDir%\system32\ntoskrnl.exe" />
          <FILE PATH="%WinDir%\system32\ntkrnlpa.exe" />
         </TARGETS>
        </RULE>
        <RULE ID="{154C73D5-59AE-47D3-965E-3C9E748E7C6D}" NAME="System processes" ACTION="7" DISABLED="1">
         <OPERATIONS>
          <OPERATION ID="Application_Stop" />
         </OPERATIONS>
         <TARGETS>
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\smss.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\csrss.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\services.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\lsass.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\svchost.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\spoolsv.exe" />
          <PE_MODULE PATH="%windir%\system32\alg.exe" />
         </TARGETS>
        </RULE>
        <RULE ID="{3E7FA15C-933F-49AF-AC7E-F2BC8576613E}" NAME="System settings | Security" ACTION="7" DISABLED="1">
         <OPERATIONS>
          <OPERATION ID="Registry_Delete" />
          <OPERATION ID="Registry_Rename" />
          <OPERATION ID="Registry_Modify" />
         </OPERATIONS>
         <TARGETS>
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\TemplatePolicies\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ZoneMap\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\Zones\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\TemplatePolicies\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings\ZoneMap\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\CurrentVersion\Internet Settings\Zones\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet???\Control\Session Manager\Memory Management\EnforceWriteProtection" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet???\Control\Session Manager\Memory Management\EnforceWriteProtection" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Driver Signing\Policy" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet???\Services\SharedAccess\Parameters\FirewallPolicy\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Layers\*avp.exe" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\*.exe\" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\*.exe\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\.exe\*" />
         </TARGETS>
        </RULE>
        <RULE ID="{ACDEE3B1-8979-4FC0-8548-ACB0AF873B2F}" NAME="System settings | Services" ACTION="7" DISABLED="1">
         <OPERATIONS>
          <OPERATION ID="Registry_Delete" />
          <OPERATION ID="Registry_Rename" />
          <OPERATION ID="Registry_Modify" />
         </OPERATIONS>
         <TARGETS>
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Services\*\ImagePath" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Services\*\Parameters\ServiceDll" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Services\VXD\*\StaticVxD" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet???\Services\Tcpip\Parameters\DataBasePath" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\CLSID\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet???\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\*\NameServer" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet???\Services\Tcpip\Parameters\PersistentRoutes\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Hardware\Description\system\Configuration Data" />
         </TARGETS>
        </RULE>
        <RULE ID="{5DF61E07-9235-4EB9-8460-DEAFEE135778}" NAME="System settings | Startup" ACTION="7" DISABLED="1">
         <OPERATIONS>
	  <OPERATION ID="File_Delete" />
          <OPERATION ID="File_Modify" />
          <OPERATION ID="Registry_Delete" />
          <OPERATION ID="Registry_Rename" />
          <OPERATION ID="Registry_Modify" />
         </OPERATIONS>
	 <TARGETS>
   	  <FILE PATH="%ALLUSERSPROFILE%\Menu Inicio\Programas\Inicio" />
   	  <FILE PATH="%USERPROFILE%\Menu Inicio\Programas\Inicio" />
          <FILE PATH="%SystemRoot%\Tasks" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CURRENT_USER\*file\shell\open\command\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CURRENT_USER\*file\shell\open\command\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CURRENT_USER\*file\shell\runas\command\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AEDebug\Debugger" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Shell" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\UserInit" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\System" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\UIHost" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\VmApplet" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\AppSetup" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Notify\*\DllName" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows*\CurrentVersion\Run*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows*\CurrentVersion\Run*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mirabilis\ICQ\Agent\Apps\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths\ICQ*\Path" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Active Setup\Installed Components\*\StubPath" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WOW\BOOT\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WOW\NonWindowsApp\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\WOW\Standard\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Drivers\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Drivers32\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows\AppInit_DLLs" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ShellServiceObjectDelayLoad\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\currentcontrolset\control\Session Manager\BootExecute" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\software\Microsoft\VBA\Monitors\*\CLSID" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Control Panel\Desktop\SCRNSAVE.EXE" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\SharedTaskScheduler\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellExecuteHooks\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\software\Policies\Microsoft\Windows\System\Scripts\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\WinSock2\Parameters\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Taskman" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Policies\System\Shell" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell Extensions\Approved\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Command Processor\AutoRun" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\MPRServices\*\DLLName" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\*Shell Folders\Common Startup" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\*Shell Folders\Startup" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\*Shell Folders\Start menu" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\*Shell Folders\Common Start Menu" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\GPExtensions\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Session Manager\Environment\Comspec" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\GinaDLL" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\BootVerificationProgram\ImagePath" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\VirtualDeviceDrivers\VDD" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\SafeBoot\AlternateShell" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\SafeBoot\Minimal\*\ImagePath" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Safeboot\Network\*\ImagePath" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\SafeBoot\Minimal\*\Parameters\ServiceDll" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows\load" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows\run" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\SafeBoot\Network\*\Parameters\ServiceDll" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\*\Debugger" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\SetupExecute" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Execute" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Desktop\Components\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Extensions\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Plugins\Extension\location" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\TerminalServer\Wds\Rdpwd\startupprograms" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Terminal Server\Install\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Code Store Database\Distribution Units\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Desktop\Components\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Extensions\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Internet Explorer\Plugins\Extension\*\location" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\TerminalServer\Install\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Code Store Database\Distribution Units\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Extensions\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\Win.ini\load" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\Win.ini\run" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\win.ini\winlogon" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\system.ini\boot\shell" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Protocols\Filter\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Protocols\Filter\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\Protocols\Filter\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\Protocols\Filter\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Protocols\Handler\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Protocols\Handler\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\Protocols\Handler\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_CLASSES_ROOT\Protocols\Handler\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Folder\shellex\ColumnHandlers\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Classes\Folder\shellex\ColumnHandlers\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Ctf\LangBarAddin\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Ctf\LangBarAddin\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MountPoints2\*\Shell\*\command\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Cdrom\AutoRun" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\Autorun.inf\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\AutoPlayHandlers\CancelAutoplay\Files\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellIconOverlayIdentifiers\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Session Manager\SubSystems\Windows" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Session Manager\KnownDlls" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Lsa\Notification Packages" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\*\VerifierDlls" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Lsa\Authentication Packages" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Lsa\Security Packages" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Keyboard Layouts\*\*" />
          <REGKEY PATH="HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ControlSet???\Control\Session Manager\AppCertDlls\*" />
         </TARGETS>
        </RULE>
       </NODE>
      </NODE>
     </PROFILES>
    </PLUGIN>
   </PLUGINS>
  </SETTINGS>
 </SECTION>
</ESET>

2. Open ESET UI and select 'Import and export settings...'
glBbc.png


3.In the new open window browse to the .xml file :
5mzsH.png


4.Double click on it and then select 'OK'
iEQMu.png


5.That's it , you should now have the new rules for the HIPS
W9veY.png



To check if everything is ok, go to the Protection status icon > Advanced setup> Computer > HIPS > HIPS rule managment
 
D

Deleted member 178

thanks for the share.that should be implemented asap. your solution is not easy for everybody .
 

jamescv7

Level 85
Verified
Honorary Member
Mar 15, 2011
13,070
Seems making a pre-configured HIPS is newly for advance user only.
 

Jack

Administrator
Verified
Staff Member
Well-known
Jan 24, 2011
9,378
jamescv7 said:
Seems making a pre-configured HIPS is newly for advance user only.
Yes that's true..... The best way to configure the HIPS for the average Eset user at this point would be the 'Learning Mode' (Of course assuming that the system is clean) for 2 or 3 days so that the HIPS has the time to learn the system , after that the Interactive mode should be fine....
 
Status
Not open for further replies.

About us

  • MalwareTips is a community-driven platform providing the latest information and resources on malware and cyber threats. Our team of experienced professionals and passionate volunteers work to keep the internet safe and secure. We provide accurate, up-to-date information and strive to build a strong and supportive community dedicated to cybersecurity.

User Menu

Follow us

Follow us on Facebook or Twitter to know first about the latest cybersecurity incidents and malware threats.

Top